Sluneční brýle
Potřebujete dioptrickou korekci do slunečních brýlí?
Ani to již dnes není u nás problém. Přijďte si k nám vybrat.
Jak si vybrat sluneční brýle
1. UV filtr
Nejdůležitějším faktorem při výběru je UV filtr, který zamezuje průniku ultrafialového záření do oka. 100% UV filtr znamená, že neprochází do oka žádné UV záření. Měří se dle prostupnosti UV v nanometrech. Aby mohl být UV filtr 100%, pak musí pohlcovat veškeré UV záření (tj. až do 380 nm a výše).
UV filtry dělíme na:
- UV- A 315 nm – 380 nm
- UV – B 280 nm – 315 nm(obojí prochází atmosférou)
- UV – C do 280 nm (pohlcuje je atmosféra)
Pokud zakoupíte sluneční brýle u nás, máte vždy jistotu, že UV filtr je až do hodnoty 400 nm, tedy nejkvalitnější.
2. Stupeň zabarvení čoček
Dalším faktorem při výběru slunečních brýlí je stupeň zabarvení čoček, který omezuje oslnění, vybíráme jej dle venkovních podmínek, za kterých brýle chceme užívat (moře, hory, řízení auta…) – polarizační čočky, čočky zvyšující kontrast, samozabarvovací + polarizační = DriveWear atd.
3. Velikost
V neposlední řadě je třeba vybrat správnou velikost, aby brýle netlačily ani nepadaly. Brýle je třeba uchovávat v pevném pouzdře, z důvodu předcházení jejich poškození.
Proč je UV záření tak škodlivé?
UV záření je pohlcováno strukturami oka jako je spojivka, rohovka, nitrooční čočka a může dopadnout až na sítnici. S dlouhodobým působením UV záření na nechráněném oku jsou spjaty některé choroby (např. katarakta – šedý zákal, věkem podmíněná makulární degenerace, záněty spojivek, některé nádory oka atd.). Některé z těchto nemocí mohou způsobit až úplnou slepotu – ztrátu vašeho zraku. Zrak je nejdůležitější lidský smysl, kterým přijímáme až 80% podnětů z vnějšího prostředí. Proto nedovolte UV záření omezovat či úplně poškodit váš zrak.